Google Hash Code to konkurs programistyczny organizowany przez Google w Europie, Afryce oraz na Bliskim Wschodzie. Jest skierowany do pełnoletnich osób – zarówno studentów, jak i zawodowych programistów.

Google Hash Code – o co chodzi?

Hash Code polega na zespołowej pracy nad konkretnym problemem, który realnie wpływa na społeczeństwo. Sedno jednak tkwi w skali problemu –  uczestnicy Hash Code podczas rozgrywki muszą zmierzyć się z zadaniami, nad jakimi na co dzień pracują inżynierowie Google. Podczas ubiegłych edycji konkursu było to przykładowo zaprogramowanie floty dronów, zaplanowanie działań satelitów czy optymalizacja centrów danych Google.

Jakie zadanie czekały na śmiałków w tym roku?

W tej edycji konkursu uczestnicy musieli stanąć przed problemem optymalizacji przesyłu danych. Dla przykładu – każdy, kto korzysta z YouTube chciałby, aby film wczytał się jak najszybciej. Uczestnicy Hash Code musieli zatem wymyślić sposób, który pozwoli na jak najszybsze przesyłanie danych z gigantycznych centrów danych Google do użytkowników, pamiętając, że dane te nie mogą być przesyłane z jednej serwerowni (gdyż nie istnieje tak pojemne i szybkie łącze internetowe) oraz kopia danych (czyli np. filmu, który chcemy obejrzeć na YouTube) nie może znajdować się na każdym z serwerów, gdyż centra danych mają ograniczone miejsce.

Jak zatem sprawić, by interesujący nas film, który znajduje się np. w centrum danych w USA odtworzył się w ułamku sekundy na naszym telefonie lub komputerze w Rzeszowie? Nad tym właśnie uczestnicy Hash Code pracowali w ubiegły czwartek. Problem optymalizowania procesu przechowywania, przetwarzania i przesyłu danych dotyczy każdego internauty, a jeśli ciężko nam sobie uzmysłowić skalę problemu, wystarczy przypomnieć sobie, że tylko na YouTube użytkownicy dodają co minutę ilość materiału, która łącznie odpowiada ok. 300 godzinom materiału video.

W Rzeszowie mieliśmy 4 zespoły, które zechciały podjąć się konkursowego zadania. Biorąc pod uwagę fakt, że Hash Code został w naszym mieście zorganizowany po raz pierwszy, oraz stopień trudności zadań, które uczestnicy otrzymują dopiero w momencie rozpoczęcia zmagań (więc nie istnieje możliwość, aby przygotować się do nich wcześniej) to tych kilkunastu śmiałków jest i tak sporym sukcesem 🙂

Fot. Krzysztof Sowa, GDG Rzeszów

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami GDG Rzeszów?
Nie przegap żadnego z nich!
Dołącz do naszej grupy na Meetup