14 września 2016 r. w rzeszowskiej Estrada Caffee odbyło się kolejne z rzędu spotkanie rzeszowskiej grupy Google Developers. Tematem przewodnim wydarzenia był Firebase.

W spotkaniu uczestniczyło przeszło 50 osób. Rozpoczęło się o godz. 18:30 od przywitania zebranych przez prowadzącego spotkanie – Konrada Przydziała, który następnie oddał głos gościowi specjalnemu. Był nim Przemysław Pardel – jeden z założycieli GDG Rzeszów, a obecnie Developer Relations Community Manager – Central and Eastern Europe (CEE) w Google. Jego wystąpienie dotyczyło budowania społeczności Google Developers Group.

Firebase Day GDG Rzeszów

Kolejnym speakerem był Łukasz Byjoś z GDG Rzeszów, występujący w ramach Lightning Talks z tematem „Po co nam Proguard”. Łukasz krótko omówił to narzędzie, służące do wycinania zbędnych metod w kodzie produkcyjnym Java, oraz zaprezentował adnotacje pozwalające na kontrolowanie działania Proguard.

Zobacz prezentację Łukasza Byjosia – „Po co nam Proguard”

Po Łukaszu nadszedł czas na główne wystąpienie, które zaprezentował zebranym Tomasz Gałkowski – Junior PHP Developer w Modules Garden. Nasz gość wprowadził zebranych uczestników spotkania do zagadnienia Firebase. Jest to  to usługa dostarczająca różnego rodzaju serwisy, jak baza danych czasu Rzeczywistego (Real time database), autentykacja, storage plików, czy powiadomienia Firebase Cloud Messaging. Tomek zademonstrował na kilku przykładach JavaScript, jak w prosty sposób korzystać z API Firebase. Omówił także, wraz z przykładami, Real-time database, file storage oraz autentykację.

Zobacz prezentację Tomasza Gałkowskiego – „Firebase”

Ostatnim prelegentem podczas tego wieczoru był Andrew Torski z GDG Warszawa, występujący także w ramach Lightning Talks. Temat jego wystąpienia to „Efektywne wyszukiwanie danych GPS w Firebase Realtime Database” – czyli w jaki sposób filtrować jednocześnie na 5 kluczach/wartościach. Andrew rozwinął temat Firebase, oraz przybliżył problem wyszukiwania w bazie Firebase przy pomocy kilku wartości, na jakże wdzięcznym przykładzie – wyszukiwanie Pokemonów na mapie 😉 Nasz gość omówił także działanie biblioteki GeoFire ułatwiającej pracę z danymi geograficznymi w Firebase, oraz ieco bardziej zaawansowane rozwiązanie oparte na Geohash’ach, które pozwala przeszukiwać zarówno po współrzędnych, jak i po dodatkowej zmiennej.

Zobacz prezentację Andrew Torskiego – „Efektywne wyszukiwanie danych GPS w Firebase Realtime Database”

Po prelekcjach wszyscy uczestnicy spotkania tradycyjnie już zostali zaproszeni na nieformalną część wieczoru, czyli integrację przy piwie i pizzy 🙂

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami GDG Rzeszów?
Nie przegap żadnego z nich!
Dołącz do naszej grupy na Meetup